Hararet Yapan Araca Ne Yapılmalı?

Hararet Yapan Araca Ne Yapılmalı?

Aracınızın motor ısısının normal seviyesinin üstüne çıktığını fark etmez iseniz bir süre sonra aracınızın motorundan buharlar yükselmeye başlar. Aracın motor kısmından çıkan su buharı aracın hararet yaptığının en açık göstergesidir.
Araç hararet yaparsa ne yapılması gerekiyor? İşte adımlar;

- Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken, otomobilinizi bir an önce stop ettirmenizdir.

- Otomobili stop ettirip motorun soğumasını beklemek gerekir (İnsanlarda çok yaygın bir davranış olan hemen bir bez parçası yardımıyla radyatörün kapağını açmak son derece yanlıştır. Radyatör içindeki su, yüksek ısıda olduğu için basınçla birlikte fışkırarak yüzünüzü yarayabilir.)

- Motorun soğuduğundan emin olduktan sonra radyatör kapağını açıp su seviyesini kontrol edebilirsiniz.

- Otomobilinizin motoru, soğutma sisteminde meydana gelen bir hata nedeniyle su eksiltmiş ve bu da hararete yol açmış olabilir.

- Motor, radyatördeki suyun eksilmesi sebebiyle hararet yapmışsa, eksilen suyu ekleyip sorunu daha sonra çözmek mümkün…

- Hararetin nedeni radyatördeki suyun eksilmesinden değilse, bu sorunu o an da halledemeyeceğiniz anlamına gelir. Yapmanız gereken hemen yetkili bir servisten yardım istemektir.

- Eğer bulunduğunuz yer servise veya bir tamirciye çok uzak değilse, motoru iyice soğuttuktan sonra, hararet göstergesinden motor ısısını kontrol edip, her bir kilometrede durup motoru soğutarak tamirciye ulaşabilirsiniz.

Otomobiliniz hararet yaptığında motoru çalıştırmaya devam ederseniz ne olur?
Otomobiliniz hararet yaptığında, çalıştırmaya devam ederseniz, çalıştığı her an motora daha fazla zarar verir. Motorun segmanları metalden oluştuğu için yüksek ısı nedeniyle genleşir ve ani soğum sonucu deforme olur. Silindir kapak contası yanar. Bu sırada silindirle piston arasındaki denge bozulduğundan, piston üzerindeki alüminyum alaşım silindire yapışır ve motor kilitlenir. Bu gibi durumlarda motorun yoğun bir bakıma alınması gerekir. Bu da size epey bir külfetli masraf çıkartır.

Benzer Konular

1957 Yılından Bugüne çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.