Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

Neden Araçların Kilometrelerini Düşürüyorlar?

Bunun açıklaması tahmin ettiğiniz üzere daha yüksek fiyata satışını yapmak ve daha çok kar elde etmek. Bu nasıl oluyor diye düşünenler için, bu işi yani hırsızlığı bir yaşam biçimi haline getirmiş kişiler yüksek kilometreli araçları şirket veya şahıs fark etmeksizin satın alıyorlar.

Örnek vermek gerekirse günümüzde 2010 – 2011 model 80 ile 100 bin km’deki bir Renault Fluence marka araç ortalama 40 bin TL’ye alınabilirken, aynı model 200 bin km’ye gelmiş aracı 32-33 bin TL’ye satın alıyorlar. Arada tahmin ettiğiniz gibi 7-8 bin TL fiyat aralığı çıkıyor.

Araçların Kilometrelerini Nasıl Düşürüyorlar?

Bu araçların kilometrelerini nasıl düşürüyorlar önce ondan bahsedelim. Günümüzde çoğu arabalarda elektronik kilometre saati ve ECU (beyin) bulunmaktadır. Bazı elektronikçilerde bulunan kilomete düşürme bilgisayarları aracılığı ile en az 30 en fazla 500 TL gibi bir ücret karşılığında bu işlemi yapmaktadırlar.

Bazı araba markalarının kilometre sayacı haricinde abs beynine de otomatik olarak kayıt ettiği için, bu kişiler o parçalara da müdahale ederek kilometreleri düşürmektedirler. Eğer o parçalara müdahale etmezler ise, her hangi bir arıza tespit cihazı ile gerçek kilometre tespiti ortaya çıkacaktır.

En Çok Dizel Araçların Kilometreleri Düşürülüyor!

Dizel araçların genelde kilometrelerinin oynandığını sizlerde bizler kadar tahmin ediyor olmalısınız. En çok kilometresi düşürülen markalar Renault, Ford, Volkswagen, Opel gibi ikinci el piyasası hızlı olan araçlardır.

Aslına baktığınız zaman bu markaların dizel motorlarının en kötü ihimalle en az 350 – 400 bin kilometre gittiği gerçeğidir. Dizel motor teknolojisi günümüzde oldukça ileri seviyeye gelmiş ve zirve noktaya dayanmış durumdadır.

Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

Kolaydan zora doğru şu şekilde kontrol edebilirsiniz. Tramer sorgulamasında mutlaka muayene giriş kilometre kayıtları gelmesi gerekiyor. Eğer “bu araca ait kilometre kayıtları bulunamadı” gibi bir mesaj gelirse, o aracın şasi numarasından sorgulama yapmanız gerekmektedir.

Şasi no ile yapılan sorgulamada mutlaka aracın kilometre kayıtları size gelecektir. Orada gelen bilgiler ve aracın güncel kilometre bilgilerini karşılaştırdığınızda, aracın kilometresinin düşürülüp düşürülmediğini anlayabilirsiniz.

Kilometre düşüren kişilerin kayıtların gelmemesi için plaka değişikliği yaptıklarını da unutmayın. Bundan dolayı şasi no ile mutlaka sorgulama yaptırın. Şasi no ile nasıl sorgulam yapıldığını bilmiyorsanız araç hasar sorgulama nasıl yapılır sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Aracı satın alacağınız kişiye geçmiş servis fatura veya kayıtlarını sorun. O fatura ve kayıtlarda aracın servise giriş kilometre ve tarihlerini göreceksiniz. Oradan da bakarak aracın kilometresinin orjinal olup olmadığı hakkında değerlendirme yapabilirsiniz.

Alacağınız aracı yetkili servise götürün ve orada ekspertiz yaptırın. Eğer aracın kilometresi ile ilgi herhangi bir oynama var ise mutlaka oradaki kontrollerde tespit edilecektir. Dışarıda yapılan ekspertiz firmalarının yaptıkları ekspertizlerde aracın kilometresinin orjinal olup olmadığını sadece Tuvtürk’ten gelen mesaja bakarak yorumlamaktadırlar.

Yetkili servisler ise tüm servis giriş kayıtlarına ulaşarak kilometre hakkında size net ve doğru bilgiyi verirler. Bazı markaların servisleri size ikinci el araç ekspertizi yapmadıklarını beyan ederler ise, siz de onlara uygun bir dille aracın geçmiş kilometre kayıtları hakkında bilgi istediğiniz söyleyin.

Bu anlattıklarımızı uyguladığınız sürece kilometresi düşürülmüş araç alma olasılığınız minimum seviyeye inmiş olacaktır. Fakat şunu unutmayın, sizler bu kontrolleri yapmak için bu yollara başvururken, bu hırsızlığı yapmak isteyen kişiler de bu şekilde kontroller yaparak usulüne uygun şekilde kilometre düşürebilirler. Kilometresi düşürülmemiş ikinci el arabanız olması dileğiyle şansınız bol olsun.

Benzer Konular

1957 Yılından Bugüne çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.