Lastik alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Lastik alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Lastik alırken dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Lastikler araçlarımızın yere temas eden tek parçasıdır ve bir anlamda ayakkabılarıdır. Diğer taraftan bir çok kullanıcı tarafından sanki ömür boyu kullanılacak bir parça gibi muamele görürler. Bu konudaki duyarlı sürücüleri bu davranıştan hariç tutmakta fayda var ancak böyle düşünen sürücülerin sayısı hiç de az değil. Sonuç olarak lastik hem araç sahibinin hem de çevredeki diğer araç ve yayaların güvenliği açısından taşıtlardaki en önemli parçalardan bir tanesidir.
Tek lastik değiştirmek doğru mu?
 
Bu konuda gerek şahıs gerekse de devlet anlayışı değişmeye başlamış olsada lastiğe verilen önem hala yeterli düzeyde değil. Muayene istasyonlarında ve zaman zaman trafik polislerince lastik kontrolleri yapılsa da sadece dik derinliği değil lastiğin tarihinin ve ebadının da kontrol edilmesinin şart olduğunu düşünüyoruz.
 
Lastik aşınma tipleri nelerdir?
Kullanım amacı
Lastikler çok farklı amaçlara göre üretilirler ve belli bir kullanım alanında çok iyi olan bir lastik başka bir alanda çok kötü özellikler gösterebilir. Lastik satıcıları genel olarak doğru tavsiyelerde bulunsalar da bazen ellerinde bulunan lastiği satmak amaçlı yönlendirme de yapabilirler.
 
Lastik hava basıncının yol tutuş ve tüketime etkileri nelerdir?
 
Örnek vermek gerekirse hız kat sayısı yüksek, yol tutuş özellikleri çok iyi olan bir performans lastiğinin tüketimi genelde yüksektir ve fiyatı da pahalıdır. Performans lastiği yerine hız kat sayısı daha düşük, yol tutuş özellikleri ortalama ancak yuvarlanma direnci daha düşük bir lastik seçilmesi hem lastiği ilk alışta hemde uzun vadede yakıta daha az ücret ödenmesini sağlayabilir.
 
Avrupa lastik etiketi nedir? Nasıl okunur?
 
Aşağıda aynı markanın iki farklı kullanım amaçlı lastiğine ait Avrupa lastik etiketleri görülüyor. 
Soldaki lastik tüketim odaklı sağdaki lastik ise performans odaklı lastik
Her iki lastiğin ıslak yol frenlemesi eşit düzeyde ve A notuna sahip
Soldaki lastiğin tüketim notu B sağdaki lastiğin E
Soldaki lastik seçilirse 60000km boyunca 860TL civarında yakıt tasarrufu yapılabiliyor.
Soldaki lastiğin 1 tanesi sağdaki lastiğe göre 60TL daha pahalı
Sol taraftaki lastik seçilirse lastiğin ömrü boyunca 60TLx4 adet + 860TL=1100TL tasarruf sağlanabilir.
Sonuç olarak özelliklerini kullanmayacağınız lastikleri tercih etmek size lastiklerin parası kadar para kaybettirebilir.

Benzer Konular

1957 Yılından Bugüne çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.