0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

DESTEK

+90 380 514 90 71

El Fren Ayarı ve Bakımı

El Freni Az Tutuyorsa veya Tutmuyorsa

El freni mekanizmasını siz yukarı kaldırdığınızda çelik halatlarla arka balataları diske veya kampanaya sıkmış olursunuz. El frenini siz sıkı sıkıya çekmenize rağmen el freni az tutuyorsa bunun nedeni ya balata kampana-disk yüzeyleri zamanla çizgiler şeklinde çizilip uyumsuzlaşmıştır, o yüzden tam tutmuyordur, ya da el freni halatları paslandığı için siz el frenini sıkı sıkıya çekmenize rağmen, sizin çektiğiniz kuvvet halatlarda kalıyordur balataları diske veya kampanaya sıkmıyordur ve bu yüzden dolayı el freniniz az tutuyordur veya hiç tutmuyordur. Çözüm olarak halatların sökülüp yenilenmesi gerekir veya da yağlanarak alıştırılırsa tekrar takılır.

El Frenini Gereğinden Çok Çekmeniz Gerekiyorsa

El frenini çektiğinizde gereğinden fazla yukarı çıkıyorsa ve en yukarı çekmeden hiç tutmuyorsa bunun sebebi yüksek olasılıkla fren ayarlarınızdandır. Bu durum arka fren sistemi kampana olan araçlarda görülür.

Çünkü disk fren balataları sürekli diske yapışık vaziyette bulunur ve frene bastığınızda veya el frenini çektiğinizde hemen tutar. Kampana fren sisteminde ise balata sürekli kampanaya tıpkı diskteki gibi sıfır boşlukta bulunması gerekirken zamanla balatanın aşınmasından dolayı arada bir mesafe oluşur. Siz frene bastığınızda veya veya el frenini çektiğinizde önce balatanın o boşluğu doldurmasını sağlarsınız ve sonra balata kampanayı sıktıktan sonra freniniz tutmaya başlar. Mutlaka duymuşsunuzdur fren ayarını. Fren ayarı işte o boşluğun alınması ve frenin sağlam tutmasını sağlamaktır..

Kampanalı fren balatasının ortasında bulunan çubuğun üzerindeki ayar vidasından bu fren ayarı yapılır. Dört tekeri disk fren sistemli araçlarda fren ayarı yapılmaz. Asıl konumuza dönecek olursak el freniniz çok çekince tutuyorsa önce bir fren ayarı yapılır. (arkalar kampanalıysa) . Daha sonra hala aynıysa el freni halatının üzerinde de ayrıyetten el fren ayarı vidası bulunur. O vida sıkılarak el freninin tutma seviyesi altlara indirilir. El freni halatında bulunan ayar vidası dört tekerlekli disk fren sistemlerinde de bulunur (neredeyse tüm araçlarda) .

El Freni Teli Değişimi

Araçlarda güvenli sürüş için her bir parça gereklidir ve sağlıklı çalışmaları önemlidir. Ancak el freni, fren sistemi, oto lastik gibi parçaların arızaları, ani olarak sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu nedenle düzenli olarak periyodik bakım yaptırmak, belirli dönemlerde oto check up yaptırmak gerekir. Güvenli sürüş için çok önemli bir parça olan el freni içindeki tellerin de zamanla aşınması ihtimaline karşı kontrol edilmesi gerekir. Aşınma ve kopma varsa mutlaka değişim yapılmalıdır.

El freni teli ya da el freni halatı, çok sayıda küçük telin bir araya gelerek oluşturduğu ve tek bir tel görünümündeki parçadır. Güvenli sürüş için çok önemlidir ve el freninin görevini yapmasını sağlar. Kullanım sebebiyle ya da vadesi dolduğu için kopma ya da aşınma olabilir. El freni teli aşınması ve kopması sonucunda el freni halatı yenileme yapılması gerekir. Orijinal el freni teli ile yenileme yapmanız önerilir.

Aracınızın üretici firması tarafından belirtilen süre aralığında ya da km sonrasında el freni teli değiştirilmelidir. Bu konuda yapılacak düzenli kontroller, güvenli sürüş için çok önemlidir.

SERVİSİMİZİ ARAYIN EN KISA SÜREDE ARACINIZIN BAKIMINI YAPALIM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.